top of page

Hoteloví superhrdinovéZ mého pohledu nejdražší chyby v hotelu většinou nedělá personál ve službě, ale management, který často nekvalitně rozhoduje, protože je vyčerpán provozními naléhavostmi.


Takových situací každý známe několik a nebudeme se jim věnovat. Proto si myslím, že robotický hoteliér co-pilot manažera - by měl být vše sledující mozek, který naprosto přesně včas dává pokyny lidskému týmu a hlídá, aby se na nic nezapomnělo a je výkonným pomocníkem vedení a zároveň dává dost prostoru pro svobodná rozhodnutí živého hoteliéra. Z výzkumu víme, že když dlouhodobě člověk jen plní příkazy, ztrácí odolnost a proto by naší snahou mělo být pomocí robota zvýšit kvalitu našeho rozhodování.


Tento inteligentní systém by mohl také zohledňovat přání hostů a jejich personalizované potřeby ve všech střediscích najednou, čímž by se z lidského týmu díky robotickému hoteliérovi stali doslova superhrdinové.


Představte si jak probíhá takový standardní a úplně všední den hotelového personálu v takovém 100 pokojovém wellness hotelu, řízeném manažerem s robotickým hoteliérem jako co-pilotem.


Začíná brzy ráno. Hotelový personál přichází do práce mezi šestou a sedmou hodinou, přihlásí se do systému a už dostává první pokyny od robotického hoteliéra prostřednictvím aplikace na svých mobilních zařízeních.


Následuje virtuální briefing, kde robotický hoteliér poskytuje přehled o hostech, kteří mají dnes přijet, odjet nebo mají speciální požadavky a manažer hotelu se díky němu bezpečně a kvalitněji rozhoduje. 


Během snídaně robotický hoteliér řídí provoz. Pokyny pro kuchaře a servírky jsou jasně stanoveny a  systém monitoruje, aby byly dodrženy všechny dietní požadavky hostů. Kamery sledují plynulost obsluhy a spokojenost hostů, zatímco hlasový systém sbírá zpětnou vazbu. Úklidový personál dostává seznam pokojů k úklidu, přičemž robotický hoteliér prioritizuje pokoje podle času odjezdu hostů a nových příjezdů. Kamery a senzory sledují stav čistoty v reálném čase.


Dopoledne probíhá úklid pokojů podle prioritizovaného seznamu. Robotický hoteliér monitoruje postup a poskytuje okamžitou zpětnou vazbu. Pokud dojde k problému, informuje vedení a poskytne řešení.


Kamery a senzory sledují kvalitu úklidu a dodržování standardů. Pokojské dostávají informace o preferencích hostů - kolik polštářů, jakou přikrývku, aniž by to někdo někomu muset hlásit. Jen proto, že ve zpětné vazbě se host zmínil. Recepční jsou informováni o všech příjezdech a odjezdech. Robotický hoteliér poskytuje veškeré potřebné informace o hostech a jejich preferencích. Hlasový systém pravidelně zjišťuje spokojenost hostů s check-in procesem. Součástí check-inu je propojení robotického hoteliéra s hlasovými asistenty hostů, jako například Siri a Alexa. Hosté tak mají větší důvěru k hotelu, protože se s nimi zabývá někdo, koho důvěrně znají. Personál wellness centra dostává přesné informace o rezervacích procedur a speciálních požadavcích hostů. Robotický hoteliér zajišťuje, aby byly všechny služby připravené včas. Kamery monitorují průběh procedur a hlasový systém sbírá zpětnou vazbu.


Doba obědů je také koordinována robotickým hoteliérem. Kuchaři už v průběhu dopoledne dostávají pokyny ohledně speciálních dietních požadavků a preferencí hostů a systém podle toho také ovlivňuje nákup. Kamery sledují plynulost a kvalitu servírování, hlasový systém se ptá na zpětnou vazbu od hostů.


Technický personál dostává denní seznam údržbových úkolů, identifikovaných robotickým hoteliérem na základě senzorických dat a historických záznamů. Kamery a senzory s mikročipy v inventáři monitorují stav zařízení. Inventarizace probíhá v reálném čase a provozovatelé mají detailní informaci o podílu opotřebení a nutnosti investic do obnovy. Ani cent neutrácejí zbytečně. Hosté mohou kdykoli požádat o služby přes aplikaci. Robotický hoteliér přijímá a zpracovává požadavky, posílá je příslušnému personálu a sleduje jejich plnění. Hlasový systém průběžně zjišťuje spokojenost hostů.


Odpoledne se připravují v recepci na check-in, ale recepce nemá žádný pult, na který jsme zvyklí, ale rozhovor probíhá neformálně na různých místech v lobby. Přivolat recepčního je jen otázka vyslovení přání.  


Robotický hoteliér zajišťuje, aby byly všechny potřebné informace a klíče připraveny předem. Kamery sledují proces a hlasový systém zajišťuje zpětnou vazbu od nově příchozích hostů. Personál wellness centra je průběžně informován o změnách v rezervacích a požadavcích hostů. Robotický hoteliér monitoruje spokojenost hostů a poskytuje okamžitou zpětnou vazbu. Kamery sledují průběh a kvalitu služeb, hlasový systém se ptá hostů na jejich zážitek.


Večeře je koordinována neúnavným robotickým hoteliérem, který sleduje obsazenost restaurace a zajišťuje, že všechny speciální požadavky jsou splněny. Kamery monitorují servis a spokojenost hostů, hlasový systém sbírá zpětnou vazbu. Úklidový personál provádí večerní úklid veřejných prostor. Robotický hoteliér monitoruje čistotu a okamžitě upozorní personál na jakékoli problémy. Kamery sledují kvalitu úklidu. Recepční noční směny přebírají službu a jsou informováni o všech důležitých událostech a očekávaných hostech. Hlasový systém pokračuje ve sběru zpětné vazby od hostů.


Noční hodiny jsou věnovány monitoringu, údržbě a přípravě ranního reportu, který přichází manažerovi hotelu včetně několika variant rozhodnutí včetně propočtů dopadu na EBITDu. Robotický hoteliér neustále monitoruje hotel pomocí kamer a senzorů, analyzuje data a zajišťuje bezpečnost a efektivitu. Technický personál je v pohotovosti jen pro případ nouze. Robotický hoteliér připravuje denní plány a pokyny pro personál na následující den, analyzuje data z aktuálního dne a optimalizuje procesy. Hlasový systém stále sbírá zpětnou vazbu od pozdních hostů.


​Robotický hoteliér současně při zvládání složitého provozu také sleduje tržní trendy a poptávku ve zdrojových destinacích, analyzuje data o konkurenci a využívá forecasting k optimalizaci cen a obsazenosti hotelu. Na základě těchto dat připravuje personalizované nabídky pro stávající hosty a rozesílá je prostřednictvím aplikace nebo emailu. Tyto nabídky jsou navrženy tak, aby zvýšily tržby a zároveň poskytly hostům jedinečné zážitky a výhody. 


Celý den je koordinován a monitorován robotickým hoteliérem, který funguje jako centrální mozek hotelu. Kamery a senzory sledují kvalitu služeb a stav zařízení, zatímco hlasový systém průběžně zjišťuje spokojenost hostů. Díky tomuto systému si manažer může být jistý, že každý člen týmu ví přesně, co má dělat, kdy to má udělat a jak to má udělat. Hosté dostávají vysoce personalizované služby a tým hotelu pracuje efektivně a synchronizovaně, což vede k maximální spokojenosti hostů, optimálnímu provozu hotelu a zvyšování tržeb.


Personál je spokojený a společně s robotickým hoteliérem se věnují brainstormingu a plánují změny a vylepšení služeb a robotický hoteliér každý jejich nápad dokáže zobrazit ve výsledcích bez toho, že by někdo udělal zbytečnou chybu. "Co se stane když" tak nezůstane jen u zbožného přání, ale robot ihned spočítá nejpravděpodobnější výsledek - když zvýšíme cenu, když sestavíme novou nabídku, když se rozhodneme získat novou zdrojovou destinaci. Robot nám připraví strategii i kampaň a zobrazí projekci a dopad na P&L a EBITDu. Nezapomene ani kapacity a možnosti personálu a zadání akcionářů. Pokud se manažer rozhodne pro změnu, robotický hoteliér připraví kompetenční model každému účastníku změny tak, aby byl pro něj motivující a inspirativní. S využitím robotických hoteliérů a pokročilé umělé inteligence se hotelnictví posouvá k nové éře, kde efektivita, personalizace a spokojenost hostů dosáhnou nevídaných výšin, čímž vytvářejí zcela nový standard pro budoucnost pohostinství, kde právě díky špičkovým technologiím stále zůstáváme lidmi. Nevím jak vy, ale já už se těším!

2 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comments


bottom of page