Budoucnost dovolené ve stylu sci-fi komedie
Plánování dovolené bývalo docela jednoduché. Vzali jste mapu, našli jste si hezkou pláž, sbalili kufr a doufali, že nezapomenete opalovací krém. Když jste měli štěstí, kamarád přibalil ještě kufr s přenosným barem plným šampaňského a vám ani nevadilo, že jste ho pili z kelímku.
Teď? Vstupuje na scénu umělá inteligence a plánování dovolené je najednou sofistikovanější. AI se stává naším osobním cestovním asistentem, terapeutem a pokud to špatně nastavíte, tak i vaším dalším ex-partnerem.
Takže kam to všechno povede? Pojďme se podívat, jak by taky mohla vypadat dovolená zítřka podle nejnovějších trendů a proč by to mohlo být jak fascinující, tak i děsivé.
Hyperpersonalizace aneb “Hej, nech už moje srdce na pokoji!”
Také máte tyhle nositelné technologie, že? Oura Ring, Apple Watch… Kdyby mi někdo před 10 lety řekl, že mi hodinky jednou budou měřit srdeční tep a navrhovat destinace na základě toho, kdy se mi zvýší puls, asi bych přemýšlel, kolik jsem toho vypil. Kdybych svému fyzikáři Karlu Pazderovi z devítiletky vyprávěl, že za 40 let mi můj prsten svými 16 senzory změří, že by mohlo dojít k nežádoucímu vytváření trombů v krevním oběhu a doporučí mi abych se prošel, popřípadě mi na youtube vybere vhodné cvičení a dohlédne na to, jak moc si jeho doporučení beru k srdci a každý týden to zobrazí v souhrnném reportu v pdf, který mohu poslat z telefonu spolu se záznamen EKG svému kardiologovi do IKEMU, asi už bych byl dodnes na chlorpromazinu. A to byl tenkrát Pazdera docela vizionář.
Teď ale AI pomocí prstenu a hodinek a telefonu analyzuje každé naše nadechnutí. Líbí se vám fotka horské krajiny? Buch buch, zvýší se vám srdeční frekvence – “tenhle člověk má rád hory, pošleme ho do Alp, aha, nemá na Alpy dost na běžném účtu? Tak aspoň na Vysočinu!.” Zaznamenali, že jste se roztřásli u fotky trdelníku? Gratuluji, vaše příští dovolená bude v centru Prahy. Mám kamaráda, který se zabývá digitální komercí pro jednu farmaceutickou firmu a on tvrdí, že 60 % objednávek tribulus terrestris si čtyřicátníci objednají cestou z pornhubu přes organické vyhledávače na klíčové slovo pevnější erekce.
AI bude vědět, kdy jste ve stresu, a pošle vás na wellness pobyt dřív, než si to stihnete uvědomit. “Proboha, to já jsem jako ve stresu?” ptám se sebe ve svých snových představách, zatímco mi AI objednává prodloužený víkend v lázních, protože můj tep překročil 80, zatímco jsem byl v klidu. Ale na vyzenovanej klid si taky dejte pozor, jinak vás pošlou skákat s padákem, ať se to trochu vybalancuje.
Rozšířená realita a osobní průvodce, který vidí víc než vy
Tak si to představte. Přiletíte do Říma, nasadíte AR brýle a najednou před vámi stojí Caesar. Nebo alespoň jeho hologram, který vám vysvětluje, že tady, přímo pod tím stánkem s pizzou naproti Starbucksu kdysi vedl důležitou bitvu. Historie tak vypadá jako epizoda z Netflixu, protože AI vám poskytuje komentáře v reálném čase. A pokud vás historie nebaví? Nevadí, AI to pozná a pošle vás ochutnávat zmrzliny a připraví vám trasu po těch nejlépe hodnocených gelateriích Říma.
AI ví, co máte rádi, takže třeba já bych byl nasměrován k římským kavárnám, kde bych mohl strávit celý den psaním dalšího článku o tom, jak se bojím ztráty mobilního signálu a zrušení hotovosti – což je, mimochodem, jediná věc, která mi zvyšuje tep víc, než vdolky.
Elektroauto, co vás nikam nesveze, když to nevyhovuje predikci
A teď ta doprava. Už žádné hledání taxíků, mávání na oktávku s rozsvíceným nápisem TAXI nebo nekonečné čekání na UBER na letištích, protože AI to všechno zařídí. Autonomní vozidla vás vyzvednou přímo před hotelem a odvezou vás do cíle – ne že byste věděli, kde ten cíl vlastně je, protože AI to vybrala za vás na základě algoritmu, který vás analyzoval z Twitteru, kde jste jednou napsali “Ach, jak já miluju západy slunce”. Do baru až jindy.
Virtuální průvodci mohou být "kurvítkem" našich životů
Nezapomeňme na virtuální asistenty. Tyhle AI pomocníci budou s vámi každou vteřinu vaší cesty. Budou vám tlumočit do japonštiny, shánět v Turecku ponožky do sandálů, cokoliv uvidí, že jste lajkovali šéfovi na Instáči. Potřebujete najít restauraci? Žádný problém. Chcete poslat videopohlednici babičce, kterou jste si vyhodili z facebooku, protože sdílela fotku přejedené lhářky s pávem, kterou nesnášíte, ale babičky je vám líto? Hotovo, zařízeno.
Chcete změnit destinaci, protože vás tam začala bolet hlava? Jen si promluvte s AI a během pěti minut sedíte v letadle na cestě na Bali, aniž byste to plánovali.
A pokud vás na cestách přepadne úzkost, že se vaše pošta hromadí, nebo že jste zapomněli odpovědět na email od šéfa? Virtuální asistent to všechno zvládne za vás, aniž byste se museli starat. Což je perfektní – až do chvíle, kdy zjistíte, že AI podepsala smlouvu o koupi prázdninového domku na Zanzibaru za vaše životní úspory, protože vyhodnotila, že jste se zmínili o tom, jak by se vám tam líbilo.
Etika? Co to je?
Samozřejmě, s tím vším přicházejí otázky o etice a GDPR.
Kdo bude mít přístup k těmto informacím o vašem tepání srdce, co jste právě poslali přes internet?
A co když jednou zjistíte, že AI ví víc o vás, než víte sami o sobě? Což, upřímně, se stane dřív, než si myslíte. Ale klid, všechno to bude chráněno anonymizací, která je tak sofistikovaná, že ani vy nepoznáte, že vy jste vy.
Je jisté, že umělá inteligence promění naše cestování v zážitek, který je sice neuvěřitelně sofistikovaný, ale zároveň může být poněkud absurdní, pokud nebudeme mít poslední slovo. Naše dovolená bude plánovaná do nejmenších detailů, od našich tepů po naše tweetové statusy. A pokud se něco pokazí? AI to vyřeší, nebo alespoň najde způsob, jak nás rozesmát – nebo donutit brečet – v závislosti na našem srdečním tepu.
V každém případě bychom neměli slepě důvěřovat ničemu, nebo se vám může stát, že místo pařby s kamarády na opuštěném ostrově u brazilského pobřeží se octnete v elasťácích na sdílený koloběžce před veganskou jídelnou. A to přece nechcete.
Comments