top of page

Cash is King… nebo možná jen král s těžkou paranoiou?



Miliony v batohu

Dost často se u nás řeší „proč neberou karty“ 💳 a „neberou karty, protože kradou“ 💸, nebo „banky si berou na poplatku strašně moc“ 💰. Důvody proč ano a proč ne mohou být různé, ale rozhodovací právo tady má obchodník a zákazník.


Je zvláštní, jak se v některých koutech světa pořád drží myšlenka, že hotovost je král 👑.


Asi jo, ale je to spíš král s těžkou paranoiou 😰, který si není jistý, jestli mu zítra nesebere korunu někdo drzejší 🕵️‍♂️.


Den výplaty hotelového personálu v Tanzánii je přesně ten typ dne, kdy si říkám, že jsem se radši měl stát učitelem dějepisu na základce v Kladně 📚. Jenže to se nestalo, takže teď musím nejdřív zajít do KCB (keňské komerční banky) 🏦 a vyzvednout z účtu dolary 💵.


Někdy je ani nemají všechny najednou, takže tam musím znovu 🔄. Z bezpečnostních důvodů se samozřejmě nedoporučuje tam volat 📞 a ptát se, jestli mají v hotovosti desítky tisíc dolarů, protože tím bych prozradil výběr dopředu a to je jako poslat zlodějům pozvánku k přepadení 🦹‍♂️.


Když mám štěstí 🍀, odnesu si tři dvoucentimetrové balíčky po dvacetitisících 💸 – dva v kapse kraťasů 🩳, jeden za tričkem 👕. S letákem na safari v ruce (abych vypadal jako turista) dojdu do auta 🚗.


Jednou jsem si na ty peníze vzal papírovou tašku VICTORIA'S SECRET 🛍, kterou měla kolegyně v kanceláři 🏢, a pak se mě policajt před bankou ptal, jestli si nesu dámské prádlo 👙, takže… 🤷‍♂️ ani tady neexistuje ideální varianta.


Budete si u nás to prádélko oblékat, pane?


OK tak to mám po kapsách. Žádná taštička. Hotelový řidič mě doveze na letiště nebo do přístavu 🛫, kde mi místní směnárna nabídne lepší kurz než banka 📈 (ne, to není ironie, to je Afrika 🌍). Na milionových transakcích to dělá docela slušný rozdíl, třeba tři průměrný výplaty 💰 a taky to ovšem zvyšuje mou úzkost z toho, co by se mohlo stát 😟.


V Tanzánii je tohle všechno nebezpečí o něco větší než například na ostrově Zanzibar 🌴, odkud mám od roku 2016 také několik příhod s hotovostí, které mě dostaly na hranici mezi komedií a thrillerem. Třeba když kolegové cestou s pytlem peněz na výplaty měli dopravní nehodu a báli se i policie.


Za $ 100 dostanete 263 000 šilinků a to se už do kapsy nevejde, pokud nejste klokan. 🎭.


Ve směnárně převléknu tričko 👕, zatímco mi do batohu nahází balíčky s miliony 💼. Nasadím si kšiltovku 🧢 a skočím do auta z půjčovny 🚙. To hotelové auto vyrazí od banky teprve až když zavolám, že už jsem v hotelu 🏨. Ano, všechno to je kvůli bezpečnosti 🛡 – což mě neuvěřitelně uklidňuje, samozřejmě 😅.


A pak přijde ta nejbizarnější část – sáčkování hotovosti 🏷. Já navíc všechno počítám dvakrát ✌️ a stačí jedna chyba a počítám to potřetí 🔄. Následně rozdáváme peníze proti podpisu 🖋, což je poněkud komplikované, když polovina personálu se neumí podepsat 🙈. No a celej den je v háji 🕖. Někdy dva. Občas vám pár desetitisícovek chybí, ale co už, je to pět dolarů a to za dobrodružství stojí.


Ale teď si představte ten kontrast ⚖️. Na druhé straně planety, v Rio de Janeiru 🌎, kde jsem strávil letošní březen 🌦, je situace úplně jiná. QR kódem platíte UBER i vstupenku do ZOO. Prodejce kukuřičných čipsů 🍿, kokosové vody 🥥 a slunečníků na pláži 🏖 má v zadní kapse trenýrek terminál 💳. Mzdy jdou pouze bezhotovostně 📱. Na kliknutí 🖱. V metru pod cedulí „Žebrání zakázáno“ 🚫 hraje kluk na kytaru 🎸 a má na ní QR kód 📱. Kartou a mobilem 📲 se platí v metru 🚇, v autobuse 🚌 i taxíku 🚕. Dokonce i bahíjanka prodává street food a má na stolku terminál. Hotovost nebere, neměla by si kde mýt ruce, hotovost je špína, nejen v Riu.


Vlevo streetfood, vpravo platební terminál


Brazilská centrální banka 🏦 zavedla opatření ⚖️, která zakazují bankám účtovat poplatky z plateb debetní kartou 💳. Kreditních karet a výběru hotovosti se to netýká 💸, tam si banky přijdou na svý 🏦. Když platíte debetní kartou, nikdo netratí. Tak je to správně. V Brazílii jsou nulové poplatky z plateb debetní kartou zajištěny na základě opatření zavedených Brazilskou centrální bankou, známou jako Lei das Arranjos de Pagamento (Zákon o platebních systémech). Tento zákon reguluje podmínky a struktury platebních systémů, včetně toho, že zakazuje účtování poplatků za platby debetními kartami, což přispělo ke snížení pouliční kriminality spojené s hotovostí a podpořilo širší přijetí bezhotovostních transakcí v zemi.


Výsledkem je, že z ulic Ria zmizela kriminalita spojená s loupežemi hotovosti 🚔. Nikdo ji totiž nemá 💵 a krádež digitální, ta se dá dohledat 🕵️‍♀️.


Když jsem v supermarketu 🛒 vytáhl 50 reálů, ochromil jsem provoz – prodavačka se na mě dívala, jako bych ji potkal v noci v parku a rozevřel jsem kabát a pak na ní vytáhnul z kalhot fax 📠.


Takže, co je vlastně lepší? Na jedné straně africký maraton 🏃‍♂️ s miliony v hotovosti 💵, kde každý krok je cvičení z paranoia managementu 🧠, nebo na druhé straně bezhotovostní Rio, kde jsem se stal starožitností 🕰 s 50 reály v ruce 💵.


Cash je možná král 👑, ale v některých částech světa už je to král v exilu 🌍.


A já se nemůžu rozhodnout, jestli bych ho měl poslat do důchodu 🚶‍♂️, nebo ho dál nosit v kapse jako pojistku proti digitálnímu Armagedonu 💥.



29 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comments


bottom of page